(212) 613 42 81    |   info@pkuaile.com
Ana Sayfa | Fotoğraf Galerileri | Site içi Arama | Öneri ve İstekleriniz | Ziyaretçi Defteri | İletişim
 
 
Lal benim ve binlerce çocuğun hayatını değiştirdi
Lal benim ve binlerce çocuğun hayatını değiştirdi

Deniz Yılmaz Atakay’ın hayatı, kızı Lal’e konulan bir teşhisle değişti. İşini bıraktı ama bir kitap, bir tiyatro oyunu yazdı, Olimpiyatlar’da koşacak…

Fenilketonüri kelimesini daha önce duydunuz mu? Deniz Yılmaz Atakay da kızı Lal’e teşhis konulmadan önce duymamıştı bu hastalığı. Sonra hayatının merkezine oturdu Fenilketonüri. Dernek kurdu, kitap, tiyatro oyunu yazdı, hastalara hizmet veren metabolik kafe açtı. Derneğin adı PKU Aile. Bu hastalığın diyetini yapmak zorunda olanlar için okul eğitimlerinden tutun da, şirketlere verilen seminerler, hatta ailelere koçluğa uzanan bir yaşantı… Lal’in farklı metabolizması ile başlayan süreç, onu buraya getirdi. Artık bir değil binlerce çocuğu var. Ayrıca oluşturduğu sosyal farkındalıkla ilgili olarak, bu yıl Londra Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecek olan atletler arasında. Atakay ile süreci ve heyecanını paylaştık.

Aklım da kendim de havadaydım

- Hikayeniz nasıl başladı?

Her şey anneliğe alışma sürecinde başladı. Pek çok anne gibi belirli bir süre bebeğimle kalıp işime geri dönmeyi planlarken bunun hiçbir zaman mümkün olmayacağını anladım. Her şey artık Lalim üzerine kuruluydu. Çünkü Lal’in farklı metabolizması vardı.

- Bu olaylar sizin yaşamınızı da değiştirdi, öncesinde neler yapardınız?

Hamileliğim öncesinde, tabii ki yaşantım epey farklıydı. Ben kalbi de, ruhu da, aklı da havada olan bir insandım. Mesleğim havacılıktı, kabin memuruydum. Havacılıkta ancak uçuşlarınızdan arta kalan zamanda dostlarınızla plan yapabilirsiniz.

- Süreç sizi bu noktaya nasıl getirdi?

Ooooo, bu cevabı uzun bir soru. Ben bunların hiçbirini planlamadım. Yani ne kitap yazmayı düşündüm ne tiyatro oyunu kaleme almayı ne de kafe açmayı. Aslında tüm bunların altında güvenilirlik yatıyor. Derneğimizde PKU’lu çocuklara sahip çalışan anneler var. PKU, Fenilketonürinin kısaltılmışı. Karaciğerde bir enzim eksikliğinden kaynaklanan genetik ve metabolik bir rahatsızlık. Bunun ilacı, şurubu, iğnesi, hapı yok. Bireyin sağlıklı ve zeki olabilmesi için tek çözüm yöntemi hayat boyu düşük proteinli özel ürünlerle beslenmek. Bu özel ürünler ülkemizde üretilmiyor ve anneler bunları evde yapmaya çalışıyor. Derneğimizde hepimiz farklı meziyetlere sahibiz. Yani özel ürünlerle yemek yapan, değişik tarifleriyle çocuklara seçenekler sunan annemiz için açıldı o kafe. Tanıtım metinleriyle başladığım ve diğer konularla süregelen yazılarımdan sonra, yazı dilim sebebiyle kitap önerisi geldi. Bölüm bölüm yazmaya başladım. Lalim tiyatroya başlayınca, öğretmeni ve oyunun yönetmeni Yavuz Özata ile oyun yazma ve sahneleme fikri ortaya çıktı. Derken ben sürekli yazan bir kadın haline geldim (gülüyor) ama eğitimler ve yurtdışı çalışmalarım da devam ediyordu.

Bize güvenilmesi çok önemli

- Aldığınız tepkiler nasıl?

2005 yılından beri faaliyet içinde olduğumuzdan insanların her şeyden önce bana, derneğime güvenmeleri benim için çok önemli.. Bizi genelde tabii ki diyetiyle ilgili sorunu olanlar, hastanelerde sıkıntı yaşayanlar, karamsarlığa düşenler, düzenli çocuğunu ya da yetişkinse diyetini takip edenler ve daha pek çok kişi arıyor. Derneğimiz 16.00’ya kadar açık ve inanın telefonlar hiç susmuyor. Kısaca diyebilirim ki arayanlar, çocukları söz konusu olduğundan hayatlarını paylaşıyor. Ben Lal ile yola çıktım ama artık bu platformda Lal yok. Lal’den çok daha kötü şartlarda yaşayan binlerce çocuğumuz var. İçinde bulundukları ortamı değiştirmek ve oradaki insanları eğitmek gerekiyor. Bu sebeple yazdığım tiyatro oyununu her ilde oynamak istiyoruz. Bu oyunu senede 3-4 kere oynansın diye yazmadım ki. Her ilde her köyde, belediyelerin tiyatrolarında, konferans salonlarında göstererek, yaşatarak ve önlerinde oyuncularımızla yaşayarak anlatmayı, oynamayı hedefledim. Bu yüzden bütçe lazım ve firmaların, büyük şirketlerin destekleri şart. Sosyal sorumluluk projeleri sadece çocukları giydirmekten ibaret değil maalesef.

- Sırada neler var, şimdi kızınız nasıl?

Sırada çok şey var elbet. Henüz çözümlenmemiş bir SGK davamız var. SUT uygulamaları, marketlerde PKU ürün satışları, özel ürün üretimi vs. Lal, fazlasıyla sağlıklı, mutlu, sosyal ve hedefini belirlemiş başarılı bir çocuk. Her şeyden önce olgun, mantıklı ve hayattaki başarısı çok yüksek.

- Peki baba nerede?

Baba her yerde, onun anlayışı, beni desteklemesi ve benimle aynı bakış açısına sahip olması beni mutlu eden başka bir taraf. Çünkü bu işleri gönüllü olarak yapıyorum, yani para kazanma durumu asla söz konusu değil. Bu yüzden sevgilime – kocama gerçekten teşekkür ediyorum.

- Londra Olimpiyat koşusu nasıl gerçekleşti?

Şirketlere yazdığım tanıtım yazılarından yola çıkarak bir elektronik ürün markasının farkındalık üzerine hazırlamış olduğu Olimpiyat yazısını okudum. Hemen mail attım ve paylaştım. Olimpiyat olayı gerçekleşmese bile diyaloga geçmem için iyi bir fırsat olarak gördüm. Akabinde ‘Seçildiniz’ diye telefon geldiğinde şaka yapıldığını düşündüm ama sonrasında detaylar konuşuldukça işin ciddi olduğunu anladım. Türkiye adına 12 kişi koşuya katılacak. Koşu 70 gün boyunca İngiltere’de yapılacak. BBC televizyonu bizler koşu sırasında meşaleyi taşırken ülkemizde neler yaptıklarımızı aktaran bir hazırlık içerisinde.

Lal bu görevim için geldi bana

- Tüm bu olanların iç dünyanıza yansıması nedir?

Amaçsızca nefes almadığım için, bırakabilecek pek çok duygu ve düşüncemin çocuklarımın üzerinde var olacağına inandığım için yani ‘isterseniz yapabilirsiniz’ i gösterebildiğim için ve her şeyden önce bana güvenen insanlar ve destekleyen doktorlar olduğu için çok mutluyum. Lal, bu görevim için bana geldi. İkimiz de birbirimiz için seçilmiş kişileriz. Aldığım sorumluluklar da beni besliyor ve mutlu kılıyor. Yazdığım kitabın iki üniversitede çocuk gelişimi bölümünde yardımcı ders kitabı olarak okutulması doğru işler yaptığımın mesajını veriyor. Bu sebeple kalbim rahat ve iç huzuruma diyecek yok.

Okuyucular size nasıl ulaşacak ve onlara neler aktarırsınız?

Okuyucular,kadinmedya.com, pkuaile.com ve denizyilmazatakay.com’ dan istedikleri gibi ulaşabilirler. Onlara söyleyebileceğim çok şey var elbet. Lakin bu kadar güzel yaşam sohbetinden sonra nasihatler vermeyi doğru bulmuyorum.

Kaynak: kadinmedya.com

Haberi okumak için tıklayınız...

 

Haberler Kategorisindeki Diğer Başlıklar:
 
- 18 Yaş üstü PKU’lu gençlerimizin Türkiye’deki ilk kampı !! 19-25 Agustos 2016
- Rixos Hotel Açıklama
- PKU Piknik İstanbul 2016
- Parents Nisan Sayısı Röportaj
- Saglık bakanlığının da desteklediği ilk uluslararası LP Friendly Hotel
- PKU Tanıtım Filmi
- 18-24 Ağustos Uludağ PKU Kampı Fotoğrafları
- Türkiye’de Bir İlk Daha: PKU Kampı
- 18. Gün Pku Belgeseli
- Zekam Senin Elinde Tiyatro Oyunu Ankara'da Sergilendi
- Hasta Dernekleri Platformu / Ekim 2013
- 2014 için bayrak teslimi... Seneye toplantı Hırvatistan'da
- 2013 Antwerpen Annuel ESPKU Meeting
- Zekam Senin Elinde Tiyatro Oyunu
- The National Society for Phenylketonuria - Londra Olimpiyatları
- Düşük proteinli ürünler Artık CarrefourSA reyonlarında
- Workshop Dergi Röportajı
- PKU Hastaları Toplumun Bir Parçasıdır... SAYED Eylül 2012
- www.pku.com/tr yayında!!!
- 2012 Londra Olimpiyatları
- Olimpiyat Öncesi 'Altın Madalyalık' Başarı
- Lal benim ve binlerce çocuğun hayatını değiştirdi
- Londra'da Çocukların 'Diyet' Mahkumiyetini Anlatacak
- PKU Aile Derneği'nden bir ilk daha !
- BALVITEN markalı , PKU Ürün Siparişleriniz İçin
- "Sana da Yasak mı?" projemiz başladı !!
- "Genç Haber" Haberimiz
- "Gıda Yaşam" Haberimiz
- "Haber Türk Gazetesi" Haberimiz
- PKU özel ürünleri marketlerde...
- İstanbul PKU Aile Derneği Dragon Festivalinde'ydi...
- "DRAGON FEST" Haber Türk Gazetesi Pınar Reyhan Köşe Yazısı
- "DRAGON FEST" Haber Türk Gazetesi Haberi
- "DRAGON FEST" Star Gazetesi Haberi
- "DRAGON FEST" Akşam Gazetesi Haberi
- "Zekâm Senin Elinde" Oyunumuzun Galası...
- İstanbul daki ailelerimizin dikkatine;
- SGK şok bir kararla çocukların sağlığını tehlikeye attı !!!
- ESPKU Newsletter...
- İÇİMİZDEN BİRİ - Deniz YILMAZ ATAKAY Röportajı
- Deniz Atakay'ın kadınmedya.com yazıları...
- Danimarka'da düzenlenen E.S.PKU toplantısındaydık...
- ’’Zekam Senin Elinde Beni Doğru Besle’’ adlı kitabın İngilizce basımı tamamlandı.
- Özlenen PKU Cafe epeyce ilgi görüyor…
- PKU'lu Çocuklara Özel Cafe Hizmete Girdi!
- İstanbul PKU Aile derneğimiz Türkiye'de bir ilke daha imza attı !!!
- PKU: Yaşam Boyu Dikkat Gerektiren Bir Hastalık!
- Zekam Senin Elinde Beni Doğru Besle Ayşe Aydın'da...
- Bir Damla Kan Aldırın, Çocuğunuzun Zekasını Şansa Bırakmayın...
- "Zekam Senin Elinde Beni Doğru Besle" Blogspot'ta...
- Türkiye’de ilk defa SİNANGİL UN Firması PKU hastaları için özel un üretti!!!
- İstanbul PKU Aile Derneğimiz İçin...
- Deniz Atakay, kitabın tüm ailelere ulaşması için il il dolaşacak.
- İstanbul Aile Derneği Anneleri Yemek kitabını çıkardı ve kitaplar hastenelere gönderildi, Diyetisyeninizden mutlaka isteyin...
- Dr. Pedagog Yüksel Seçkin'den Çocuğunu Problemsiz Büyütmek İsteyen Tüm Anne ve Babalar İçin
- Dr. Pedagog Yüksel Seçkin'den Kronik Hasta Çocuğu Olan Anne-Babalar İçin Hayatı Kolaylaştırma Rehberi
- Antalya'dan Konferans Haberleri
- Deniz ATAKAY'ın "Zekam Senin Elinde Beni Doğru Besle" Kitabı Tüm Kitapçılarda
- Sosyal Güvenlik Kurumu doğuştan metabolik hastalıklar için özel formül içeren ürünlerin bedellerini ödüyor
- 22.06.09 Genel Kurul Toplantısı
PKU Derneği İstanbul
İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, basılıp çoğaltılamaz. © 2009